Во сообраќајката на Пониква загина 31-годишна девојка од Прибачево

Во тешката сообраќајна несреќа која рано утрово се случи на регионалниот пат Кочани-Пониква загина 31-годишната М.Б. од село Прибачево.

Патничко возило „фолксваген туарег“, со бугарски национални ознаки, излетало од коловозот, а било управувано од И.А. (38) од село Облешево.

Другата сопатничка, Е.Г. (28) од село Василево добила тешки телесни повреди, констатирани во Општата болница Кочани, а со телесни повреди се здобил и возачот.

Увид на местото извршиле јавен обвинител и увидна екипа од ОВР Кочани.

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе