Кај тетовската патарина

Во сообраќајка повредени пет лица од кои едно 2-годишно дете

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера на автопатот Гостивар - Тетово во близина на тетовската наплатна станица повредени се пет лица меѓу кои и едно двегодишно дете.

Портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски денеска изјави дека несреќата се случила вчера околу 14 часот кога патничко возило ауди со австриски таблички загубило контрола и излетало од патот удрирајќи во заштитната ограда.

„Од излетувањето и удирањето во заштитната ограда со телесни повреди се здобиле возачот, трите сопатнички на возраст од 22, 27 и 48 години и едно двегодишно дете. Со друго возило тие биле пренесени во Тетовската клиничка болница и по укажаната помош биле пуштени на домашно лекување. Извршен е увид и се утврдува причината и поединостите во врска со несреќата. Првично причина за несреќата е неприлагодената брзина додека вкупната материјална штета се проценува на 150 илјади денари“, изјави Јосифовски.

Возилото го управувал 29-годишниот К.А. а во сообраќајната незгода причинета е и материјална штета од околу 150 илјади денари, јави МИА.

Без оглед дали сте поддржувач или противник на претходната власт, не можете да оспорите дека таа постави сосема нови стандарди во поглед на мерките, напорите и вложувањата за да се привлечат странски инвестиции, за наши услови. 

повеќе

Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката?

повеќе

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе