Во сообраќајка на патот Тетово-Јажинце повредени се три лица

Во СВР Тетово вчера било пријавено дека на регионалниот пат Тетово-Јажинце, кај селото Непроштено се случила сообраќајна несреќа меѓу патничко возило „фолксваген голф", со тетовски регистарски ознаки, управувано од Ш.С.(43) од сeлото Нераште и патничко возило „бмв", со тетовски регистарски ознаки, управувано од Б.Н.(40) од селото Доброште.

Фото: Пиксабеј

Како што информираат од МВР, во несреќата со тешки телесни повреди се здобил Б.Н., а со телесни повреди се здобиле Ш.С. и сопатникот од истото возило, Ј.М.(43) од с.Нераште, констатирани во Клиничката болница во Тетово.

Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Тетово. 

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе