Во сообраќајка кај патарината Отовица тешко повреден 60-годишен маж

Во сообраќајка на автопатот Велес-Скопје, кај патарината Отовица што се случила вчера попладне, тешко е повреден 60-годишен жител на велешкото село Богомила.

Шеесет годишниот С.Г возел кола кога нешто го удрило во сообраќаен знак. На лице место дошла екипа со возило на Итна помош при ЈЗУ Здравствен дом Велес која му укажала прва помош и итно го транспортирала во Хирушката амбуланта на велешката Општа болница.

Како што информира д-р Василка Пановска поп Стефанова, началник на Итна помош Велес, тој имал повреди на десен надлакт и лев колк и мала рана на чело и по укажаната прва помош бил итно однесен во Хирушката амбуланта на велешката Општа болница.

Како што информира за МИА д-р Весна Неделковска Николова портпарол на ЈЗУ Здраствен дом, повредениот имал тешки повреди на граден кош и по укажаната помош во велешката болница итно бил транспортиран во скопските клиники.

На светов има доволно место и за доктори и за антиваксери, и за научници и инженери, како и за рамноземјани и антимаскери, за уметници и фантазери.

повеќе

Во Законот кој е предложен воопшто не се цели на попишување на реалната состојба на терен, туку се цели на попишување на сите возможни граѓани заради задоволување на политички цели.

повеќе

Веќе е јасно дека светот никогаш нема да биде ист по завршувањето на пандемијата и дека последиците ќе креираат нови образовни можности.

повеќе