Во сообраќајка кај Мрзенци тешко повреден моторџија

Едно лице е потешко повредно во сообраќајната незгода што се случила вчера на автопатот А-1 кај бензинската пумпав во с. Мрзенци, информира МВР.

„На 17.06.2021 во 19.08 часот во СВР Струмица било пријавено дека на автопатот А-1, кај бензинска пумпа во с.Мрзенци, се случила сообраќајна незгода помеѓу мотоцикл ‘сузуки GSX 1300 R‘, со скопски регистарски ознаки, управуван од Ѓ.А.(42) од Скопје и патничко возило ‘хјундаи галопер‘, со гевгелиски регистарски ознаки, управувано од Р.А.(42) од с.Прдејци. Во незгодата, со тешка телесна повреда се здобил мотоциклистот Ѓ.А., констатирана во Медицински центар Гевгелија“, пишува во полицискиот билтен.

Увид на местото на незгодата извршила екипа од Полициска станица Гевгелија.

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе