ПРИЈАВИ ЗА НАСИЛНИЦИТЕ

Во скопски ноќен клуб петорица нападнале еден

Скопската полиција поднесе кривична пријава против И.В. (29) од Кичево и против М.Н. (26), С.Г. (29), Т.Б.(37) и А.М.(35), сите од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело насилство.

На 14 јануари околу 6 часот во Скопје, во ноќен клуб на Бул.„Климент Охридски“, по претходна вербална расправија, пријавените физички го нападнале С.П. (32), удираќи го во пределот на главата при што му нанеле телесени повреди, соопшти МВР.

Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката?

повеќе

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе

Жените имаат повеќе тешкотии од мажите да најдат значајна и добро платена работа, а процентот на жени во глобалната работна сила постојано заостанува зад процентот на мажите. 

повеќе