Во Скопје вчера казнети 123 возачи во Скопје

Вчера во Скопје полицијата изрече вкупно 123 мерки, меѓу кои 20 за возење повеќе од дозволената брзина, седум за возење без возачка дозвола, четири за технички неисправни возила во јавниот превоз.

Изречени се и осум мерки за користење мобилен телефон, пет за минување на затворен сигнал (црвено светло), четири мерки за нерегистрирани возила, како и пет санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл.
Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, а МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

 

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе