Во Скопје вчера фатени 41 возач без дозвола

Во рамките на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, полицијата во Скопје вчера изрече вкупно 207 мерки, од кои 40 за возење повеќе од дозволената брзина, 41 мерка за возење без возачка дозвола и 14 санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила.

Исто така, изречени се 10 мерки за непрописно престигнување и обиколување, девет за некористење сигурносен појас, како и пет за возач почетник.

МВР најавува дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе