Во Скопје вчера 80 возачи казнети за брзо возење

Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје, вчера во периодот од 06.00 до 24.00 часот, во акциска контрола откриле дека дека 80 возачи ја  пречекориле брзината во населено место, а откриени се и 52 други прекршоци.

Синоќа, во периодот од 19.00 до 24.00 часот, како што информира МВР, била спроведена и акциска контрола за прекршоци што ги прават возачи на мотоцикли, при што биле констатирани осум такви прекршоци.

 

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе