Во Скопје

Приведен Бугарин баран со потерница

Полициските службеници од СВР Скопје го привеле П.И.М.(63) од Република Бугарија кој се барал со меѓународна потерница за кривично дело силување и противправно лишување од слобода, информираат од Министерството за внатрешни работи.

„Вчера во 12.00 часот на подрачјето на Центар полициски службеници од СВР Скопје го привеле П.И.М.(63) од Р.Бугарија, кој се барал со меѓународна потерница од Интерпол Софија. Лицето е задржано во Полициски станица Центар за понатамошна постапка", велат од МВР.

Од страна на судија на претходна постапка му е одреден екстрадициски притвор во траење од 30 дена и спроведено во КПУ Затвор Скопје.

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе