За време на празничниот викенд

Во Скопје од сообраќај исклучени 23 возачи

Во тек на продолжениот празничен викенд на подрачјето на СВР Скопје од сообраќај се исклучени 23 возачи, од кои петмина за возење под дејство на алкохол, додека 18 возеле без да се стекнат со право на управување моторно возило, информира денеска Министерството за внатрешни работи.

Од сообраќај се исклучени и 21 нерегистрирано возило. Санкционирани се седум возачи поради поминување крстосница на црвено светло и шестмина кои не дале првенство на минување на пешаци.

Сообраќајната полиција санкционирала 21 пешак, поради поминување коловоз надвор од пешачки премин и 11 кои поминувале коловоз на црвено светло.

Во изминатите три дена со специјално возило „пајак“ се подигнати 121 возило. 

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе