Во Скопје казни за 155 возачи

Санкционирани се 155 возачи во Скопје во вчерашните засилени акциски контроли во областа на сообраќајот, информира Министерството за внатрешни работи.

За возење повеќе од дозволената брзина се изречени 27 санкции, 18 мерки за возење без возачка дозвола, 11 за нерегистрирани возила, шест за возач почетник, по пет за возење под дејство на алкохол и за користење мобилен телефон, четири мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло)...

„Засилените акциски контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта“, велат од МВР. 

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе