Во Скопје казнети 99 возачи, најмногу за возење под дејство на алкохол

На територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден се изречени вкупно 99 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 20 санкции, 11 за возење без возачка дозвола и 28 за возење под дејство на алкохол.

Според МВР, изречени се и осум мерки за минување на црвено светло, пет за нерегистрирани возила, четири за возач почетник…

„Засилените акциски контроли продолжуваат. Да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта“, апелира МВР. 

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе