Во Скопје казнети 43 брзи возачи

Полицијата во Скопје, во рамки на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот вчера изрече вкупно 191 мерка, од кои 43 за за возење повеќе од дозволената брзина, 39 за прекршоци што ги прават пешаците, 16 за возење без возачка дозвола и 16 за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл.

Изречени се и четири мерки за користење мобилен телефон, пет за возење под дејство на алкохол, седум за возач почетник, четири за некористење сигурносен појас, како и три казни за нерегистрирани возила.
Засилените акциски контроли продолжуваат, а МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

 

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе