Во Скопје казнети 43 брзи возачи

Полицијата во Скопје, во рамките на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, вчера изрече вкупно 164 мерки, од кои 43 за возење повеќе од дозволената брзина, 17 за возење без возачка дозвола и девет за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл.

Изречени се и 16 мерки за користење мобилен телефон, 12 за возење под дејство на алкохол, како и шест за некористење сигурносен појас.
Засилените акциски контроли продолжуваат, а МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

 

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе