Сообраќајна контрола

Во Скопје казнети 30 пешаци

За време на вчерашните контроли на улиците на Скопје сообраќајната полиција казни 30 пешаци. При запирање на автомобили казнети се 13 возачи кои биле во алкохолизирана состојба, а 11 возачи немале возачка дозвола.

Вкупно се изречени 177 санкции, меѓу кои 32 за брзо возење, пет мерки за користење мобилен телефон, 10 за непрописно престројување, 54 за непрописно паркирање.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат, предупредува МВР и апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе