Во Скопје казнети 24 возачи во алкохолизирана состојба

За време на вчерашните сообраќајни контроли во Скопје полицијата казни 24 возачи за кои било утврдено дека возеле под дејство на алкохол. Полицијата казни вкупно156 возачи.

Полицијата напиша и 22 казни за брзо возење, 10 санкции за возење без возачка дозвола, две за минување на затворен сигнал (црвено светло), десет санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила, четири за возач почетник, велат од МВР и најавуваат продолжување со засилените акциски котроли во сообраќајот.

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе