Во Скопје казнети 175 возачи, 65 за брзо возење

На територијата на град Скопје вчера се изречени вкупно 175 казни во акциската контрола на полицијата во областа на сообраќајот.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека за возење со брзина поголема од дозволената се изречени 65 санкции, 39 за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл, 17 мерки за возење без возачка дозвола.

Изречени се шест мерки за користење мобилен телефон, 16 санкции за возење под дејство на алкохол, пет мерки за нерегистрирани возила…

„Засилените акциски контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта“, соопшти МВР.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе