Во Скопје „фатени“ 39 пијани возачи

Сообраќајната полиција во Скопје вчера изрече вкупно 181 мерка, меѓу кои 39 за возење повеќе од дозволената брзина, 28 мерки за возење без возачка дозвола, 39 за возење под дејство на алкохол, а осум за технички неисправни и нерегистрирани возила.

Исто така, изречени се 10 мерки за користење мобилен телефон, шест санкции за некористење сигурносен појас, како и четири мерки за недавање првенство на минување на пешаци.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, а МВР апелира  до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

 

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе