Во Скопје 95 казни за брзо возење, 45 возачи биле под дејство на алкохол

Вчера во Скопје полицијата изрече вкупно 283 мерки, меѓу кои 95 за возење повеќе од дозволената брзина, 45 за возење под дејство на алкохол, а 41 за возење без возачка дозвола.

Изречени се и 15 мерки за користење мобилен телефон, 16 за некористење сигурносен појас, 12 за возач почетник, седум за нерегистрирани возила, како и пет мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло).
МВР најавува дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

 

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе