Во Скопје 82 казни за брзи возачи

Во рамките на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, полицијата во Скопје вчера изрече вкупно 189 мерки, меѓу кои 82 за возење повеќе од дозволената брзина, 13 за возење без возачка дозвола и пет за технички неисправни и нерегистрирани возила.

Изречени се и седум мерки за користење мобилен телефон, три за возење под дејство на алкохол, три за минување на затворен сигнал (црвено светло), како и 45 за непрописно паркирање.  

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе