Во Скопје 30 казни за брзо возење, 18 за возачи кои зборувале на мобилен

Полицијата вчера во Скопје изрече вкупно 158 мерки, од кои 30 се за возење повеќе од дозволената брзина, девет за возење без возачка дозвола, осум за возење под дејство на алкохол, а пет за технички неисправни и нерегистрирани возила.

Изречени се и 18 мерки за користење мобилен телефон, 10 за некористење сигурносен појас, осум за недавање првенство на минување на пешаци, како и 37 за непрописно паркирање. 

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, а од МВР апелираат до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да се  зголеми безбедноста во сообраќајот.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе