Во Скопје 196 казнети возачи

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 196 мерки, во рамки на вчерашните засилени акциски контроли во областа на сообраќајот, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 40.

Од МВР денеска информираа дека 14 казни за возење без возачка дозвола, седум за технички неисправни и нерегистрирани возила.

„Изречени се 13 мерки за користење мобилен телефон, осум за минување на затворен сигнал (црвено светло), пет прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, 72 за непрописно паркирање“, се наведува во соопштението.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат, најавуаат од МВР и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе