Во штипскиот затвор пронајдена дрога

Вчера во 11.37 часот во СВР Штип, од Казнено поправната установа Затвор Штип било пријавено дека при преглед во затвореното одделение во затворот било пронајдено едно пакување со прашкаста материја.

„Полициски службеници од СВР Штип извршиле увид, а прашкастата материја била подигната за понатамошна постапка. Се работи на расчистување на случајот“, информираат од МВР.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе