Во село Пирок двајца малолетници пронашле пиштол, еден од нив завршил во болница

Oд Клинички центар во Тетово било пријавено дека кај нив бил донесен 17-годишник од село Пирок, општина Боговиње, со рана од огнено оружје во пределот на градите.

Полицијата утврдила дека во домот на Ј.М. во село Пирок, кој бил во Швајцарија, неговиот син и повредениот малолетник го пронашле пиштолот и додека синот на Ј.М. го држел пиштолот испукал еден куршум.

Увид на местото извршила екипа од СВР Тетово и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе