Во притвор велешанец кој влегувал во куќи и крадел

Основното јавно обвинителство – Велес поведе постапка против 20-годишен велешанец за тешки кражби. Откриено е дека од 10 јануари до 11 април извршил кражби во три куќи во Велес. Обвинителството вели дека тој, совладувајќи разни препреки, влегол во трите куќи и украл поголем број на „подвижни предмети". Лицето е во притвор.

„Бидејќи се работи за лице кое нема постојано место на живеење и се јавува како чест сторител на кривични дела против имотот, па постои опасност доколку се брани од слобода да се даде во бегство, јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основен суд Велес поднесе предлог за определување притвор против осомничениот. Судијата на претходна постапка го прифати предлогот и на осомничениот му определи мерка притвор во траење од 8 дена“, соопштија од велешкото обвинителство.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе