Во скопско Љубош

Во пожар изгоре дел од куќа

Дел од куќа изгорел во пожар во скопското село Љубош, утринава околу 5 часот, соопшти полицијата.

Според МВР, пожарот избувнал во куќа сопственост на 84-годишен жител од селото. Според полицијата, огнот избувнал на долниот кат од куќата, кој бил даден под наем на 30-годишен жител на истото село. Во пожарот изгореле 10 компјутери, монитори и инвентарот за објектот, а според сопственикот, местото во кое избил пожарот било наменето за интернет-кафе.

Пожарот бил изгаснат од екипа на Бригадата за противпожарна заштита, а увид на местото ќе се врши во текот денот.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе