Во Охрид кола удрила жена пешак

Охриѓанката С.К.(45) била тешко повредена вчера попладнекога била удрена од кола во Охрид, информира МВР.

„Вчера попладне било пријавено дека во Охрид на крстосницата со кружен тек од ул.‘Македонски просветители‘ со бул.‘Туристичка‘, патничко моторно возило ‘хјундаи‘ со охридски регистарски ознаки, управувано од Р.Р. (32) од Охрид, удрило во пешакот С.К.(45) од Охрид. Во незгодата С.К. се здобила со тешки телесни повреди по што била пренесена во специјалната болница ‘Св.Еразмо‘-Охрид за укажување на лекарска помош“, пишува во полицискиот билтен.

На местото на настанот бил извршен увид од увидна екипа од СВР-Охрид.

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе