Во напуштено возило кај Градско откриени седум мигранти од Авганистан

Седуммина мигранти од Авганистан биле пронајдени ноќеска во возило пред патарината кај Градско и префрлени се во Прифатниот центар Винојуг кај Гевгелија, информира МВР. 

„На 18.09.2019 околу 01.30 на автопатот Скопје – Гевгелија, во близина на Демир Капија, полициски службеници дале знак за запирање на две патнички возила „ауди А8” и „фолксваген фејтон”, но возилата не застанале. 

Околу 02.15 часот, пред патарината кај Градско, било оставено возилото „ауди А8". При преглед во возилото биле пронајдени седум лица – мигранти од Авганистан. Мигрантите се однесени во Прифатниот центар Винојуг – Гевгелија за понатамошна постапка”, пишува во информацијата од МВР. 

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

 

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе