Во лов на диви свињи ловџија пукал во колега

Во битолската полиција вчера околу 22 часот било пријавено дека во село Габалавци, на местото викано Бакици-нива, Р.М. (38) од истото село заедно со Љ.Н. (56) и Г.А. (33) и двајцата од Логоварди, се упатиле кон нивата во сопственост на Р.М.

Љ.Н. со себе понел и ловечка пушка за која поседувал дозвола со цел лов на диви свињи. Кога стигнале на местото на настанот Г.А. останал во патничкото возило, а Р.М. и Љ.Н. се упатиле кон нивата. Љ.Н.  испукал кон Р.М., според пријавеното, од невнимание.

Р.М. бил пренесен во Клиничката болница во Битола каде му била укажана лекарска помош, а увид на местото на настанот извршила екипа од  СВР Битола. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе