Во Куманово загина мопедист

Р.Г. (46) од Куманово загина вчера управувајќи мопед кај паркингот од улицата „Пиринска Македонија" пред градскиот базен. Тој изгубил контрола и удрил во рабник од острово со зелена површина, по што паднал на коловозот и починал на местото на настанот.

Извршен бил увид од страна на увидна екипа од СВР Куманово и јавен обвинител и се работи на целосно расчистување на случајот.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе