Во куќа во Ваксинце пронајдени 14 мигранти

14 мигранти и тоа шест од Индија и по четири од Пакистан и Авганистан биле пронајдени во домот на Б.А.(44) од с.Ваксинце, откако по претходна судска наредба, полициски службеници извршиле претрес во неговиот домот и други простории, соопшти МВР. 

Б.А. бил лишен од слобода и по целосното документирање на случајот ќе биде поднесен содветен  поднесок.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе