ВО ГОСТИВАРСКО

Во куќа и викендичка пронајдени 154 килограми марихуана

Гостиварската полиција поднесе кривична пријава против лицата Б.О. (49) и Б.Б. (30), двајцата од Гостивар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори.

Како што информираа од МВР од страна на полициски службеници извршен бил претрес во куќата и помошните простории во Гостивар, како и во викенд куќа во село Леуново, од каде само пријавениот Б.О. и друго лице имале клуч. Притоа била пронајдена 153.980,9 грама марихуана, 73,91 грама кокаин и пирацетам ,медикамент кој се применува за мешање со кокаин и за зголемување на масата на дрогата.

Без оглед дали сте поддржувач или противник на претходната власт, не можете да оспорите дека таа постави сосема нови стандарди во поглед на мерките, напорите и вложувањата за да се привлечат странски инвестиции, за наши услови. 

повеќе

Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката?

повеќе

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе