Во комбе со скопски регистрации полицијата пронашла 58 мигранти

Полицијата вчера околу 12.30 часот, на автопатот Гевгелија-Скопје, после клучката Смоквица, во комбе „форд транзит" со скопски регистрации пронашла 58 мигранти.

Од нив 56 биле од Пакиста, а двајца од Сирија. Кога полицијата го запрела комбето, возачот избегал.

Петнаесетина минути подоцна, на влезот во Гевгелија полицијата запрела автомобил „голф“, кој претходно се движел пред комбето со мигранти и поради сомнение дека се вмешани во криумчарењето, привеле 22-годишно момче од Богданци, 27-годишник од Гевгелија, а подоцна било приведено и едно лице од Косово.

Мигрантите биле предадени во Прифатниот центар Гевгелија и се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Државниот врв на Србија, вклучително и група лекари кои ја предводат борбата против ширењето на вирусот корона, во најмала рака го игнорираа влошувањето сè додека не заврши гласањето.

повеќе

Како Босна и Херцеговина се справи и се уште се справува со кризата предизвикана од пандемијата? Зошто немавме единствен кризен штаб на ниво на држава? 

повеќе

На 2 јуни во Црна Гора беше прогласен крај на епидемијата. Од првиот бран, земјата излезе со следниот биланс: 324 заразени и 9 починати лица.

повеќе