МВР информира

Во кафеана во Миравци невакцинирани гости, вработените без маски

Синоќа пред полноќ полиција влегла во кафеана во селото Миравци и затекнала гости кои немале сертификат за примена вакцина против ковид-19 или потврда за скорешна прележаност на болеста, гостите биле послужувани од вработени кои не носеле маски на лицата, а во кафеаната немало дезинфекциски средства.

Во соопштението на МВР се вели дека полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица извршиле контрола во угостителски објект во село Миравци, гевгелиско и при контролата било констатирано дека во објектот од страна на правното и одговорно лице не биле почитувани донесените владини мерки за заштита од ковид-19.

Утврдено било дека немало задолжителна проверка на влез на гостите од страна на одредено одговорно лице - редар, вработените во угостителскиот објект кои послужувале гости не носеле заштитни маски, немало задолжително поставено дезинфекциски средства, а во објектот биле затекнати и тројца гости кои не поседувале сертификати.

„Известен е јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија, а по целосно документирање на случајот ќе биде поднесена кривична пријава за 'Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија' по член 206 од Кривичниот законик“, се вели во соопштението..

Па како што велеле НЕ моите омилени македонски преродбеници од 19 век, и јас ќе кажам НЕ на овој предлог.

повеќе

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе