Во близина на границата

Едно лице загина во судир на македонски камион и автомобил во Бугарија

Возачот на автомобил марка „опел“ загинал во судир со камион со македонски регистерски таблички кој кон бугарскиот град Асеновград превезувал руда од рудниците „Саса". Несреќата се случила синоќа околу 20 часот кај местото Зелен Дол во близина на граничниот премин Делчево – Станке Лисичково.

Фото:БГНЕС

Од ударот загинал возачот на автомобилот, а во несреќата од резервоарот на камионот истекло големо количество гориво.

Сообраќајот на патниот правец III-106 Благоевград – граничен премин Станке Лисичково – Делчево во атарот на село Зелен дол, поради несреќата бил времено ограничен во двата правци.

Легенда под Главна слика

Фото:БГНЕС

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе