Во Битола повредени работници, во Пробиштип рудар

Двајца вработени во бетонска база во Битола биле повредени вчера при изведување на  работни задачи. 

Со повреди се здобиле вработените С.Г.(61) и З.Ш.(52), и  двајцата од Битола. Тие биле пренесени во Клиничката болница во Битола за укажување на лекарска помош. 

Известен бил Јавен обвинител, а увид извршила увидна екипа од СВР Битола.

Во Пробиштип, пак, било пријавено дека за укажување на лекарска помош во болница бил донесен С.Г.(53) од с.Филиповци, кратовско, кој бил повреден додека извршувал работни задачи во рудник во пробиштипско.

 

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе