Во Битола најдени хероин и марихуана

Полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Битола денеска извршиле претрес во домот на битолчанецот Л.С. (37), при што се пронајдени хероин и марихуана. 

МВР информира дека лицето е лишено од слобода и против него ќе биде поднесена кривична пријава.

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе