Во 33 сообраќајки во Скопје, повредени 24 лица

Во текот на изминатиот викенд на подрачјето на Скопје се случиле 33 сообраќајни незгоди, при што во 16 има повредени лица, а во 17 е причинета материјална штета. Според билтенот на СВР Скопје, повредени се вкупно 24 лица, од кои три потешко и 21 полесно.

Сообраќајната полиција казнила 109 возачи кои возеле со поголема брзина од дозволената и 15 возачи кои биле под дејство на алкохол. Од сообраќај се исклучени и 53 возачи кои возеле пред да се стекнат со правото на управување на моторно возило и осум возачи почетници. Исклучени од сообраќај се и 65 нерегистрирани возила.

Издадени се 126 мандатни казни за непрописно паркирање, а 105 возила кои биле непрописно паркирани се подигнати со специјалното возило „пајак“.

Според информацијата од МВР, во истиот период, на црвено светло поминале 13 возачи, четворица возачи не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, еден за неправилно престројување и еден за неправилно престигнување, а евидентирани се и 18 возачи кои користеле мобилен телефон додека возеле. За некористење заштитен шлем санкционирани се 28 возачи на мотор, мопед и мотоцикл, како и седум возачи за неносење сигурносен појас.

Санкционирани биле и двајца пешаци кои поминале вон пешачки премин.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе