Влегле во казино да пијат вода и се обиделе да го ограбат

Рано утрово обезбедувањето на казино во Градскиот трговски центар во Скопје било пријавено дека две лица физички ја нападнале вработената во казиното и скршиле стакло.

Д.П. (23) и Ќ.О. (19) двајцата од Скопје влегле во казиното да побараат вода за пиење, при што откако вработените им дале вода, Д.П. со рака удрил во стаклото од шанкот, го искршил и од парчињата кои се распрскале ја повредиле А.Ќ. (23).

На А.Ќ. во Градска општа болница „Св.Наум Охридски“ констатирана и е телесна повреда. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе