Вкупно 11 сообраќајки во текот на вчерашниот ден во Скопје

Шест лица се здобиле со тешки телесни повреди во вкупно 11 сообраќајни незгоди во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје.

Како што информираа од СВР Скопје исклучени се од сообраќај 24 возачи кои управувале возило без возачка дозвола, а 17 возила бидејќи не биле регистрирани.

За непрописно паркирани возила издадени се 83 казни, додека пајакот подигнал 64.

Седумнаесет возачи се казнети за користење мобилен телефон за време на управување со моторното возило.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе