Викендов во Скопје 14 сообраќајки, пајакот подигнал 167 возила

Осум лица се здобиле со лесни телесни повреди во седум сообраќајни незгоди од вкупно 14 што се случиле изминатиот викенд на подрачјето на град Скопје. Во седум сообраќајни незгоди е причинета материјална штета.

Според податоците на Министерството за внатрешни работи полицијата од сообраќај исклучила 146 возачи кои се движеле со поголема брзина, 57 кои управувале возило под дејство на алкохол, 51 возач пред да се стекнат со право на управување моторно возило и 18 почетници.

Исклучени се и пет технички неисправни возила, 42 нерегистрирани, едно за претовар, а со специјалното возило „пајак“ подигнати се 167 возила.

За непрописно паркирање на возилата казнети се 271 возачи.

Санкционирани се и седум пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин, пет возачи кои поминале крстосница на црвено светло, четири возачи кои не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, 10 за неправилно престројување и тројца за неправилно престигнување.

Казнети се и девет возачи за неносење сигурносен појас за време на управување на моторно возило и 22 за користење мобилен телефон за време на управување на моторното возило

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе