Велосипедист во Гостивар починал откако бил удрен од кола

Велосипедистот А.Р. (73) од с.Чајле, гостиварско вчера на бул. „Гоце Делчев“ во Гостивар, бил удрен од автомобил што го управувал Б.Ќ. (66) од Гостивар. 

По незгодата, велосипедистот со такси возило бил пренесен во Медицински центар Гостивар, каде му биле констатирани лесни телесни повреди, но бидејќи не се чувствувал добро бил задржан на понатамошно испитување. По кратко време, А.Р. со болничко возило, бил пренесен во Клиничкиот центар Скопје, каде што утринава починал. Увид на местото на настанот извршила екипа од Полициската станица Гостивар. По наредба на Јавен обвинител над телото на починатиот ќе биде извршена обдукција.

Албанците сакаат да се поврзат со Илирите, Бугарите со Траките, а според нашите политичари и гласните негатори само ние немаме такво право, а за тоа има најмногу доказателства во македонскиот јазик, но и во фолклорот, носиите, архитектурата, музиката...

повеќе

Мухамед Али Џина ѝ приговараше на соседната земја зошто се нарекува себеси Индија, а не Хиндустан.

повеќе

Откочувањето на политичките кризи со помош на форматот на лидерските средби не е најдобриот начин, но засега е најуспешниот за излез од повремената политичка кратковидост.

повеќе