Велешанец приведен за кражба, избегал од судница, полицајци пукале во воздух

20-годишниот велешанец А.Р. вчера бил приведен заради тешка кражба, но во судницата ја турнал дактилографката и избегал преку прозорец. Подоцна бил пронајден и повторно приведен, информира МВР.

„Вчера во 11.00 часот, по преземени мерки и активности, полициски службеници од СРВ Велес го лишиле од слобода А.Р.(20) од Велес поради сомнение дека сторил повеќе кривични дела ‘тешка кражба‘ во куќи. Тој бил задржан во полициска станица и денеска во 08.00 часот бил спроведен во Основен суд Велес за да биде изведен пред судија на претходна постапка. Откако го предале на судијата, полициските службеници останале во ходникот пред судницата. Тој во судницата ја турнал дактилографката и избегал преку отворениот прозорец. По преземени мерки, во 11.00 часот А.Р. бил пронајден и приведен во СВР Велес. При преземањето мерки, во два наврати полициски службеници испукале предупредувачки куршуми во возудх“, велат од МВР.

А.Р. бил спроведен во Казнено-поправната установа - Затвор Скопје за издржување на казната притвор, која му ја определи судија на претходна постапка.

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе