Сообраќајна контрола

Вечерната викенд релаксација на 180 лица им донесе казни за возење во пијана состојба

Ноќеска, во периодот од 22 до 3 часот, сообраќајната полиција во повеќе места, како и на патиштата, спроведе контрола на возачите со алкотест. Регистрирани се 180 возачи што биле во алкохолизирана состојба.

Вкупно се санкционирани 180 возачи, од нив 43 на територија на СВР Скопје, 27 на територија на СВР Куманово, 21 на територија на СВР Струмица, како и во неколку други места, велат од МВР.

„Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи“, нагласуваат од МВР и советуваат никогаш да не се пијат алкохолни пијалаци доколку се планира да се седне зад воланот, зашто така се загрозува не само личната, туку и безбедноста на други луѓе.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе