Усмртил куче со ловечка пушка

Полициски службеници од Полициската станица Кочани вчера го лишиле од слобода Ј.М.(64) од Кочани, бидејќи околу 12.30 часот во дворно место од неговата викенд куќа, на место викано „Копачите", атар на Кочани, со ловечка пушка усмртил куче.

Ловечката пушка „Црвена застава" калибар 16 мм била одземена, а увид извршила екипа од ОВР Кочани.

По документирање на случајот против Ј.М. ќе биде поднесена соодветна пријава.

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе