СВР Тетово

Украле „берлинго“, набрзо полицијата ги уапси крадците

Полицијата уапси четири лица од Врапчиште кои украле „ситроен берлинго“. Возилот набрзо било најдено, а четирите лица се уапсени.

Вчера во 16.10 часот, полициски службеници на СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар ги лишиле од слобода Ш.М.(21), В.У.(22). Ш.М.(21) и Ф.А.(22), сите од гостиварско Врапчиште.

„Тие се сомничат дека претходно противправно одзеле патничко возило „цитроен берлинго", со тетовски регистарски ознаки, сопственост на Н.И.(43) од тетовска Голема Речица. Половина час пред тоа, возилото било пронајдено и вратено на сопственикот. По целосно документирање на случајот, против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок“, соопшти СВР Тетово.

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе