Украдени тегови од пругата на Македонски Железници, сообраќајот бил во прекин

Вчера околу 16.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на железничката пруга Маџари – Скопје, во близина на патниот премин кај Кванташки пазар, непознат сторител одзел  тегови од три столба од контактната мрежа од инфраструктурата на Македонски Железници. Железничкиот сообраќај на тој дел од пругата бил во прекин до 21.30 часот кога биле поставени нови тегови.

Се работи на расчистување на случајот, информираат од МВР.

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности

повеќе

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе