Украдени пари од манастирот „Св Димитрија“ кај Велес

Непознат сторител ноќта меѓу 24 и 25 февруари извршил кражба во црквата во манастирот „Св. Димитрија" во Велес.

„Во СВР Велес синоќа  е пријавено дека во периодот од 16.30 часот на 24 февруари 2021 до 07.30 часот на 25 февруари 2021 непознат сторител со употреба на сила и подесен алат влегол во црквата во манастирот „Св.Димитрија" на ул.„Д.Најдов" во Велес и одзел пари“, информира попладнево портпаролот Верољуб Додевски.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот, најави Додевски.

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе