Удрил во заштитна бетонска ограда, тројца повредени

Ноќеска во 1.50 часот на регионалниот пат Кавадарци – Неготино на влезот во Неготино, се случила сообраќајна незгода во која автомобил опел астра, со велешки регистерски ознаки, управуван од Н.А.(25) од с.Стојаково–Богданци излетало надвор од коловозот и удрило во заштитна бетонска ограда.

Во незгодата со тешки телесни повреди се здобиле сопатниците Д.В.(25) од с.Стојаково, Н.Д. (24) од Богданци и Н.Ќ.(21) од с.Прдејци-гевгелиско. Со возило на Итна медицинска помош истите биле пренесени во Медицинскиот Центар во Кавадарци, каде по укажаната лекарска помош Н.А. бил задржан, додека другите лица биле пренесени во Клиничкиот Центар во Скопје.

Увид извршиле Јавен обвинител и увидна екипа од неготинската полиција. Се работи на целосно расчистувањеа на случајот, велат од полицијата.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе